Uzyskanie zezwolenia na wykonywanie zawodu przewoźnika drogowego
WYMAGANE DOKUMENTY
- Wniosek o udzielenie zezwolenia wniosek zezwolenie przewoźnik.pdf (315,19KB) wniosek zezwolenie przewoźnik.doc (55,50KB)
- Oświadczenie osoby zarządzającej transportem / oświadczenie osoby uprawnionej na podstawie umowy do wykonywania zadań zarządzającego transportem w imieniu przedsiębiorcy OŚWIADCZENIE zarządzającego.pdf (214,03KB) oswiadczenie-osoby-zarzadzajacej zezwolenie.doc (29,50KB)wniosek zezwolenie przewoźnik.pdf (315,19KB)
- Kopia certyfikatu kompetencji zawodowych osoby zarządzającej transportem;
- Dokumenty potwierdzające posiadanie przez przedsiębiorcę odpowiedniej zdolności finansowej. Przedsiębiorca musi być w stanie w każdym momencie roku finansowego spełnić swoje zobowiązania finansowe. W tym celu przedsiębiorca wykazuje na podstawie poświadczonych przez audytora lub odpowiednio upoważnioną osobę rocznych sprawozdań finansowych, że co roku dysponuje kapitałem i rezerwami o wartości co najmniej równej:
-
9.000 euro - w przypadku wykorzystywania tylko jednego pojazdu,
-
5.000 euro - na każdy dodatkowy wykorzystywany pojazd.
Wartość euro przeliczana jest według kursu odpowiadającego opublikowanym w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej kursom z pierwszego dnia roboczego października. Kursy te obowiązują od dnia 1 stycznia następnego roku kalendarzowego.
W drodze odstępstwa właściwy organ może zgodzić się lub wymagać, aby przedsiębiorca wykazał swoją zdolność finansową za pomocą zabezpieczenia:
-
gwarancja bankowa lub
-
ubezpieczenie w tym ubezpieczenie odpowiedzialności zawodowej z jednego lub kilku banków lub innych instytucji finansowych, w tym przedsiębiorstw ubezpieczeniowych, składających solidarną gwarancję za przedsiębiorstwo na wymaganą kwotę. (zgodnie z art. 7 rozporządzenia (WE) nr 1071/2009).
- Oświadczenie przedsiębiorcy, że dysponuje bazą eksploatacyjną ze wskazaniem adresu bazy, jeżeli adres ten jest inny niż adres siedziby przedsiębiorcy oświadczenie baza.pdf (719,80KB) oświadczenie baza.docx (16,48KB)
Baza eksploatacyjna- miejsce wyposażone w odpowiedni sprzęt techniczny i urządzenia techniczne umożliwiające prowadzenie działalności transportowej w sposób zorganizowany i ciągły, w skład której wchodzi co najmniej jeden z następujących elementów: miejsce postojowe,miejsce załadunku, rozładunku lub łączenie ładunków, miejsce konserwacji lub naprawy pojazdów. -
Informację z Krajowego Rejestru Karnego dotyczącą osoby:
-
będącej członkiem organu zarządzającego osoby prawnej, osoby zarządzającej spółką jawną lub komandytową,
-
prowadzącej działalność gospodarczą - w przypadku innego przedsiębiorcy,
-
zarządzającej transportem lub uprawnionej na podstawie umowy do wykonywania zadań zarządzającego transportem w imieniu przedsiębiorcy - o niekaralności za przestępstwa w dziedzinach określonych w art. 6 ust.1 lit. a rozporządzenia (WE) nr 1071/2009, wymienione w art. 5 ust. 2a;
-
- Oświadczenie o niekaralności za poważne naruszenie, o którym mowa w art. 6 ust. 1 lit. b rozporządzenia (WE) nr 1071/2009; oświadczenie o niekaralności przedsiębiorcy i osoby zarządzającej transportem.pdf (274,80KB) oświadczenie o niekaralności przedsiębiorcy i osoby zarządzającej transportem.doc (36,00KB)
- Upoważnienie/pełnomocnictwo w przypadku niemożliwości załatwienia sprawy osobiście przez wnioskodawcę pełnomocnictwo.pdf (190,17KB) pełnomocnictwo.doc (27,00KB)
- Dowód uiszczenia opłaty za wydanie zezwolenia na wykonywanie zawodu przewoźnika drogowego i wypisów z tego zezwolenia;
- Po uzyskaniu zezwolenia na wykonywanie zawodu przewoźnika drogowego przedsiębiorca przedkłada do organu wykaz pojazdów;wykaz pojazdów zezwolenie przewoźnik.pdf (297,46KB) wykaz pojazdów zezwolenie przewoźnik.doc (100,00KB)
OPŁATY
Opłatę komunikacyjną należy dokonać w kasie lub na konto bankowe Powiatu Oleskiego, 46-300 Olesno, ul. Pieloka 21, nr 72 1020 5226 0000 6202 0785 4617
Opłata za zezwolenia na wykonywanie zawodu przewoźnika drogowego w zakresie przewozu osób lub rzeczy na czas nieoznaczony | 1 000,00 zł |
W przypadku zgłoszenia we wniosku o udzielenie zezwolenia na wykonywanie zawodu przewoźnika drogowego jednego lub więcej niż jednego pojazdu pobiera się jedną opłatę, powiększoną o 10% tej opłaty za każdy pojazd.
Za wydanie wypisu z zezwolenia na wykonywanie zawodu przewoźnika drogowego na każdy pojazd samochodowy zgłoszony we wniosku, pobiera się opłatę w wysokości 1 % opłaty jak za udzielenie zezwolenia.
Za wydanie wypisu z zezwolenia na wykonywanie zawodu przewoźnika drogowego na każdy pojazd niezgłoszony we wniosku, pobiera się opłatę w wysokości 11 % opłaty stanowiącej podstawę do obliczenia opłaty jak za udzielenie zezwolenia.
MIEJSCE ZAŁATWIANIA SPRAWY
Krajowy transport drogowy rzeczy, osób - Wydawanie Licencji, Zarządzanie ruchem na drogach powiatowych i gminnych, Ośrodki szkolenia Kierowców, Instruktorzy, Stacje kontroli pojazdów, Diagności, (pokój nr 18)
Osoba odpowiedzialna: Joanna Tomys, Maciej Pyziak,
ul. Pieloka 21
46-300 Olesno
tel. 34 37 50 609
fax: 34/359-78-45
e-mail:
godziny urzędowania:
poniedziałek: 7.30 -15.30
wtorek: 7.30 -16.00
środa: 7.30 -15.30
czwartek: 7.30 -15.30
piątek: 7.30 -15.00
TERMIN ZAŁATWIENIA SPRAWY
Bez zbędnej zwłoki.
WYNIK SPRAWY (SPOSÓB ZAŁATWIENIA-ODBIÓR DOKUMENTÓW)
Wydanie lub odmowa wydania zezwolenia, Wydział Komunikacji i Transportu (pok. 18)
PODSTAWA PRAWNA
- Ustawa z dnia 6 września 2001 r. o transporcie drogowym (Dz. U. z 2019 r. poz. 2140 z późn. zm.).
- Rozporządzenie Ministra Transportu Budownictwa i Gospodarki Morskiej z dnia 6 sierpnia 2013 r. w sprawie wysokości opłat za czynności administracyjne związane z wykonywaniem przewozu drogowego oraz za egzaminowanie i wydawanie certyfikatu kompetencji zawodowych (Dz. U. z 2013 r. poz.916).
- Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 1071/2009 z dnia 21 października 2009 r. ustanawiające wspólne zasady dotyczące warunków wykonywania zawodu przewoźnika drogowego i uchylające dyrektywę Rady 96/26/WE.
TRYB ODWOŁAWCZY
Od decyzji przysługuje stronie prawo wniesienia odwołania do Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Opolu, w terminie 14 dni od daty jej doręczenia. Odwołanie wnosi się za pośrednictwem Starosty Oleskiego.
DODATKOWE INFORMACJE
- Przewoźnik drogowy jest obowiązany zgłaszać na piśmie lub w postaci dokumentu elektronicznego organowi, który udzielił zezwolenia na wykonywanie zawodu przewoźnika drogowego, wszelkie zmiany danych, o których mowa w art. 7a ustawy z dnia 6 września 2001 r. o transporcie drogowym, nie później niż w terminie 28 dni od dnia ich powstania.
- Jeżeli zmiany obejmują dane zawarte w zezwoleniu na wykonywanie zawodu przewoźnika drogowego, przewoźnik jest obowiązany wystąpić z wnioskiem o zmianę treści zezwolenia.